Mireczki z kredytem…

Mireczki z kredytem hipotecznym w PKO. Macie szanse zamrozić sobie na 5 lat ratę kredytu i jeszcze trochę przy okazji przyoszczędzić, choć żadnych gwarancji nikt nie daje. Warunkiem jest zaciągnięcie kredytu po 27.08.2018 i brak zaległości w spłacie. Podpisuje się aneks do umowy, gdzie WIBOR3M zastępuje się 5 letnią stałą stopą bazową. Jak się wyczai dobry moment, to można nawet obniżyć oprocentowanie kredytu. Więc nieprawdą jest to co wypisują w internecie, że komfort zamrożonej raty kosztuje trochę grosza, bo w PKO nie musi tak być.

Trochę więcej szczegółów w linkach poniżej:
Informator PKO: https://www.pkobp.pl/media_files/a445dcfc-5893-441d-a61d-03e8dcfd5383.pdf
Wartość stopy bazowej podawana jest tutaj: https://www.pkobh.pl/stawki-miedzybankowe/

I teraz najważniejsze kwestie techniczne nie opisane w informatorze:
– Jeśli dzisiaj złożyłbyś wniosek o aneks to obowiązuje stopa bazowa z wczoraj, tj. 1.67%. Wniosek złożony jutro będzie skutkował aneksem ze stopą z dzisiaj tj. 1.71%. Itd, więc można sobie wizytę w banku zaplanować dzień wcześniej.
– Jeśli planujesz wcześniejszą spłatę kredytu w części lub całości, to w czasie 5 lat obowiązywania aneksu ta spłata nie musi być darmowa. Zależna będzie od fixingu obligacji stałokuponowych Skarbu Państwa o zapadalności w miesiącu zakończenia obowiązywania 5 letniej stopy bazowej lub w najbliższym następującym miesiącu.

Informacja o przyjętej stopie bazowej będzie przedstawiona w formularzu informacyjnym otrzymanym przy składaniu wniosku o aneks, należy to bezwzględnie sprawdzić. Ta sama wartość pojawi się w aneksie.
Mi udało się podpisać aneks ze stopą 1.44%, więc o ile w ciągu 5 lat WIBOR3M nie spadnie poniżej tego poziomu to jestem trochę do przodu. Gdyby były jakieś pytania to postaram się odpowiedzieć. Spodziewajcie się, że w banku nie za bardzo będą wiedzieć o co chodzi. Pani „doradca” kredytowa nawet patrzyła się na mnie jak na dziwoląga, „bo przecież WIBOR i tak jest niski”. ¯_(ツ)_/¯ Ostatecznie wszystko załatwiałem z dyrektor oddziału.

#finanse #kredyt #kredythipoteczny #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #pko