Turecka lira traci na wartości po dymisji szefa banku centralnego

psav zdjęcie główneErdogan zdymisjonował szefa banku centralnego w sobotę. Nie podano oficjalnego powodu zwolnienia prezesa Murata Cetinkaya, jednak w ostatnich tygodniach – jak zauważał Reuters – spekulowano o takiej możliwości. Władze w Ankarze, w tym sam Erdogan, wielokrotnie krytycznie wyrażały się o jego niechęci do obniżenia stóp procentowych.
Zgodnie z prezydenckim dekretem na czele banku centralnego stanął jego dotychczasowy wiceszef Murat Uysal. Nowy prezes zapewnił, że bank będzie nadal „niezależnie implementował instrumenty polityki monetarnej” na rzecz stabilności cenowej.
Czteroletnia kadencja Cetinkaya miała zakończyć się w przyszłym roku.
Dymisja szefa banku centralnego nastąpiła na krótko przed planowanym dostarczeniem do Turcji rosyjskich rakietowych systemów obrony powietrznej S-400. Krok ten może doprowadzić do nałożenia sankcji przez USA, które mogą ponownie zachwiać kursem liry – zwraca uwagę Reuters.
Od końca 2018 roku Turcja przeżywa recesję, a inflacja utrzymuje się na wysokim poziomie. >>> Czytaj też: 500+ zmieniło Polskę na bardzo długie lata. Każda kolejna partia będzie musiała się do tego odnieść [WYWIAD]