Złoty się umacnia. Jak rynki zareagują na wynik wyborów? [PROGNOZY ANALITYKÓW]

psav zdjęcie główneJak zauważył w komentarzu szef departamentu analiz TMS Brokes Bartosz Sawicki, kurs EURO/PLN spadł poniżej 4,30, „a więc wymazał niemal całość wzrostów, które nastąpiły przed wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej”.
Zaznaczył, że w mniemaniu inwestorów najbardziej prawdopodobnym rozstrzygnięciem wyborów parlamentarnych będą samodzielne rządy Prawa i Sprawiedliwości. Wybór ten – jak pisze – jest gwarancją utrzymanie bieżącej linii polityki, w tym jedynie kosmetycznych zmiany w projekcie budżetu na 2020 rok.
Jego zdaniem, zdecydowana przewaga PiS byłaby dla złotego i polskich aktywów neutralna, a możliwość samodzielnego rządzenia byłaby lepsza niż koalicja z mniejszym ugrupowaniem.
Z kolei według analityków banku Santander, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest utrzymanie przez PiS zwykłej większości głosów w Sejmie i Senacie, „co dla krajowej waluty i obligacji powinno być neutralne”.
Zaznaczają, że negatywnej reakcji inwestorów można by się spodziewać, gdyby PiS zdobył wyraźnie mniej niż połowę mandatów w Sejmie. Oznaczałoby to – ich zdaniem – potencjalne problemy z utworzeniem nowego rządu, przedłużającą się niepewność i być może zmierzanie w kierunku kolejnych wyborów na wiosnę. „Jeżeli jednak PiS zabraknie zaledwie kilku posłów do większości (